Foto: Wikipedia commons. Liljeholmsbadet.
Nyheter > Liljeholmsbadets vänner och Storstockholms lokalförening överklagar beslut

Liljeholmsbadets vänner och Storstockholms lokalförening överklagar beslut

februari 15, 2024

Liljeholmsbadet hade cirka 55 000 badgäster per år när badet var öppet. Dessutom hade sju handikappföreningar fasta tider på badet. Länsstyrelsen framhöll vid ett tidigare tillfälle det positiva med Liljeholmsbadet, men beslöt ändå att badet skulle få rivningslov på grund av för höga kostnader för renoveringen. Stadsbyggnadsnämnden i Stockholms län beslutade att riva badet.
Liljeholmsbadets vänner och Storstockholms lokalförening i Personskadeförbundet överklagade och yrkade på att mark- och miljödomstolen skulle upphäva Stadsbyggnadsnämndens beslut. I tisdags meddelade mark- och miljödomstolen att de hade tagit emot överklagandet.
Per Gunnar Norlin, ordförande i Storstockholms lokalförening, har aktivt deltagit i processen.
– Det gäller ju vårt behov av tempererade bad och att man dessutom följer Funktionsrättskonventionen, som förtydligar rättigheterna för personer med funktionsnedsättning, säger han.

Dela inlägg

Relaterade inlägg

Nyheter
juni 16, 2026

RTP-S sommartips: Vandra genom vackra Dyviks lövängar

RTP-S tips är att besöka Dyviks lövängar i Tyresö i sommar. Vandringen genom Dyviks lövängar är en stillsam resa…
Nyheter
juni 12, 2026

Det blev en trevlig utflykt till Nynäs rökeri

I början av juni besökte ett tiotal medlemmar från RTP-S Nynäs rökeri, en utflykt som har blivit en uppskattad…
Nyheter
juni 11, 2026

Starta Parasportskola med stöd från Idrottsarenan

Föreningar som vill skapa fler möjligheter för barn och unga med rörelsenedsättning kan nu söka stöd för att starta…