Nyheter > Lämna synpunkter på den nya europeiska standarden för hisspaneler

Lämna synpunkter på den nya europeiska standarden för hisspaneler

september 28, 2018

Funktionsrätt Stockholms läns medlemsföreningar har av Locum ombetts att lämna synpunkter på den nya europeiska standarden för hisspaneler. Vi vill gärna ha era synpunkter på detta, senast den 5 november! Eftersom den nya standarden gäller från den november 2018 betyder det att det kommer att finnas olika varianter av hisspaneler på ett och samma sjukhus innan alla gamla bytts ut, vilket för närvarande är bestämt att ske till 2020. Knapparna ska vara i relief oavsett.

Skicka föreningens svar till dilani.satterstrom-brante@funktionsrattstockholmslan.se senast den 5 november!

I exempel 1 och 2 nedan ser ni nuvarande standard för hisspaneler. Här brukar knapparna kompletteras med Brailleskrift under. Händelseknapparna (larm, dörröppning och –stängning) är i nuvarande standard placerade i en separat rad.

 

 

I exempel 3 och 4 nedan ser vi den nya standarden för hisspaneler. Här kompletteras knapparna med Brailleskrift till vänster om knappen. Samtliga knappar är placerade i raka rader, inklusive händelseknapparna. Ingen diagonal placering av knappar.

 

Skicka föreningens svar till dilani.satterstrom-brante@funktionsrattstockholmslan.se senast den 5 november!

 

 

Dela inlägg

Relaterade inlägg

Nyheter
september 22, 2022

Björn Bildsten berättar om rehabilitering på Mälargården

Boka in denna föreläsning i kalendern! Björn Bildsten, verksamhetschef på Mälargården, föreläser om Mälargårdens rehabilitering. En rehabilitering som kan…
Nyheter
september 21, 2022

Anmäl dig till en anhörigkväll!

Känner du någon som har drabbats av en ryggmärgsskada? Nu arrangeras en anhörigkväll på Aleris Rehab Station. Det är…
Nyheter
september 20, 2022

Samplaneringen för färdtjänstresor återupptas

Från och med 1 oktober 2022 återupptas samplaneringen för färdtjänstresor. Samplaneringen gäller även för sjukresor….