Nyheter > Lämna synpunkter på den nya europeiska standarden för hisspaneler

Lämna synpunkter på den nya europeiska standarden för hisspaneler

september 28, 2018

Funktionsrätt Stockholms läns medlemsföreningar har av Locum ombetts att lämna synpunkter på den nya europeiska standarden för hisspaneler. Vi vill gärna ha era synpunkter på detta, senast den 5 november! Eftersom den nya standarden gäller från den november 2018 betyder det att det kommer att finnas olika varianter av hisspaneler på ett och samma sjukhus innan alla gamla bytts ut, vilket för närvarande är bestämt att ske till 2020. Knapparna ska vara i relief oavsett.

Skicka föreningens svar till dilani.satterstrom-brante@funktionsrattstockholmslan.se senast den 5 november!

I exempel 1 och 2 nedan ser ni nuvarande standard för hisspaneler. Här brukar knapparna kompletteras med Brailleskrift under. Händelseknapparna (larm, dörröppning och –stängning) är i nuvarande standard placerade i en separat rad.

 

 

I exempel 3 och 4 nedan ser vi den nya standarden för hisspaneler. Här kompletteras knapparna med Brailleskrift till vänster om knappen. Samtliga knappar är placerade i raka rader, inklusive händelseknapparna. Ingen diagonal placering av knappar.

 

Skicka föreningens svar till dilani.satterstrom-brante@funktionsrattstockholmslan.se senast den 5 november!

 

 

Dela inlägg

Relaterade inlägg

Nyheter
januari 23, 2023

Funktionsnedsatta löper större risk att utsättas för våld

Utredning visar på att risken för ”våld är hög för barn och unga som har en nedsatt fysisk, psykisk…
Nyheter
januari 19, 2023

Anmäl dig en föreläsning om hjärntrötthet

Passa på att gå på en föreläsning om hjärntrötthet. Träffen är gratis och alla är välkomna. Tid: 7 februari…
Nyheter
januari 19, 2023

Personer med funktionsnedsättning möter hinder när de ska rösta

”Resultaten väcker en oro för att personer med funktionsnedsättning på olika sätt riskerar att begränsas i sina möjligheter att…