Nyheter > Lämna synpunkter på den nya europeiska standarden för hisspaneler

Lämna synpunkter på den nya europeiska standarden för hisspaneler

september 28, 2018

Funktionsrätt Stockholms läns medlemsföreningar har av Locum ombetts att lämna synpunkter på den nya europeiska standarden för hisspaneler. Vi vill gärna ha era synpunkter på detta, senast den 5 november! Eftersom den nya standarden gäller från den november 2018 betyder det att det kommer att finnas olika varianter av hisspaneler på ett och samma sjukhus innan alla gamla bytts ut, vilket för närvarande är bestämt att ske till 2020. Knapparna ska vara i relief oavsett.

Skicka föreningens svar till dilani.satterstrom-brante@funktionsrattstockholmslan.se senast den 5 november!

I exempel 1 och 2 nedan ser ni nuvarande standard för hisspaneler. Här brukar knapparna kompletteras med Brailleskrift under. Händelseknapparna (larm, dörröppning och –stängning) är i nuvarande standard placerade i en separat rad.

 

 

I exempel 3 och 4 nedan ser vi den nya standarden för hisspaneler. Här kompletteras knapparna med Brailleskrift till vänster om knappen. Samtliga knappar är placerade i raka rader, inklusive händelseknapparna. Ingen diagonal placering av knappar.

 

Skicka föreningens svar till dilani.satterstrom-brante@funktionsrattstockholmslan.se senast den 5 november!

 

 

Dela inlägg

Relaterade inlägg

Nyheter
juli 1, 2024

Hur kan du förbereda dig på bästa sätt inför en krissituation?

Hur ska man agera i en krissituation? Det var något som Utbildningsgruppen på Funktionsrätt Stockholms län diskuterade under ett…
Nyheter
juni 28, 2024

Läs om vilka insatser som genomförts inom ramen för #DelaktighetsBoosten

Länsstyrelserna har åren 2018–2023, i samarbete med MFD (MFD) och Sveriges Kommuner och Regioner (SKR), haft ett uppdrag att…
Nyheter
juni 26, 2024

RH-gruppens påverkansarbete gav resultat

Den 22 april genomförde Trafikregionråd i Region Stockholm Anton Fendert (MP) tillsammans med RH-gruppen ett oannonserat stresstest av SL:s…